KKTC’de Bir Türkmen Doktoru

KKTC’de Bir Türkmen Doktoru

Dr. Şemsettin Küzeci

Türkiye’nin Lozan’da kaybettiği adıyla, sanıyla, suyuyla toprağıyla, şiiriyle, horyatıyla ve müziğiyle Türklük kokan Türküler diyarı Kerküklü Türkmenleri dünyanın dört bir yanına dağılmışlardır. Osmanlı sonrası Türkiye’ye göç eden ve sığınan Kerkük doğumlu vatandaşlar, yıllar sonrası Türkiye’nin ileri kademelerine görev aldılar. Kimi bakan, kimi bürokrat, kimi üstü düzey rütbeli asker, kimi sanatçı, kimi manken, kimi yazar, kimi mücadeleci ve daha nice kimi yazabiliriz. Örnek isimlerden: Lütfü Kırdar (Bakan-Milletvekili), Cemal Muhtar (Akademisyen), Reha Muhtar (Televizyoncu), Zeki Küzeci (General), Ergeç (General), Mehmet Ali Erbil (Şovmen), Emine Gülşe (Manken, Futbolcu Mesut Özil ile evli), Acar Okan (Eğitimci) İhsan Doğramacı (YÖK Kurucusu), Necdet Koçak (Türkmen Lideri) ve daha yüzlerce isim…

Bugün yukarıdaki isimlerin izinde yürüyen bir genç Türkmen doktoru ile ilgili bilgi vereceğim. Bu doktoru kardeşimizin misyonu Türkiye’dekilerden farklıdır. Çünkü Türkiye dışında çiçeği burnunda bir genç doktor olarak göreve başlamış, tıpkı yüzlerce Türkmen doktoru gibi. Ancak bu doktorumuz Milli şuurla beslenmiş ailesinin vermiş olduğu milli mücadelenin varlığı ve süreci ile büyümüştür. Bunların üzerine büyük görevler de düşmüştür ki, gelecekte Türkmen toplumu için neler yapacaklarını görmek isteriz. Kaldı ki, bugün yüzlerce doktorumuz Türkiye ve diğer ülkelerde çalışıp, bir zerre katkıda bulunmamaktadır. Sözümüz Türkmen davasına yakından sahip çıkmak ve katkıda bulunmaktır. Bu doktorlarımızdan da bunlar beklenir temennisiyle Genç Doktorumuzu tanıyalım. Kerkük Musalla mahallesi doğumlu ve Musalla Parkına Şehit Necdet Koçak’ın adını veren ve Şehitleri Mezarlığında 1959 Şehitlerinin İsim tablosunu diken, yıllarca İstanbul’da Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin Başkanlığını yapan mücadeleci kardeşimiz Sayın Necdet Namık Kerküklünün oğlu olan Türkeş Kerküklü Kimdir; Dr. Türkeş Kerküklü 1992 yılında Almanya da doğdu. Kreşi Almanya’da, ilkokulu Türkiye’de ve liseyi Oğuzkan Kolejinde okudu.  2012 yılanda aynı kolejden mezun oldu. 2013 yılında Pleven Tıp Fakültesine okudu. 2018 yılında Pleven Tıp Fakültesi neden tıp doktoru unvanını aldı. Yedek Subay olarak Güvenlik Kuvvetlerinde Kıbrıs’ta 2019-2020 yılları arasında Gerçekleştirdi. 2021-2022 yılları Kıbrıs Burahan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi da acil serviste görev yapmaktadır. Zannedersem yeni doktorumuzu tanıdınız ve omuzuna büyük bir görev yükledik diye düşünüyorum.

Önceki İçerikعشيرة النفطﭼﻲ، رمز وعنوان الأصالة التركمانية
Sonraki İçerikTrabzon Şampiyon
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.