Türkmenler: Evlerimize Dönmek İstiyoruz

Türkmenler: Evlerimize Dönmek İstiyoruz

Rus savaş uçaklarının attığı bombalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Suriye Türkmenleri, bulundukları mevziler ve çadırkentte kendileri ile görüşen DHA muhabirine en kısa zamanda evlerine dönmek istediklerini söyledi.

Son 5 gündür, bombardımanın arttığını belirten Türkmenler’in büyük bölümü kendi kurduğu çadırlarda bazıları ise Türk Kızılayı’nın dağıttığı çadırlarda Türk sınırındaki Suriye’nin Yamadı Köyü’nde barınmaya çalışıyor. Geceleri soğuyan havaya karşı, çadırlarında soba yakan Türkmen ailelerde, erkekler Suriye rejim askerleri ile çatışmaya gittiği için kadın ve çocuklar bulunuyor. Bazı Türkmen kadınları da bölgede omzuna attığı tüfekle geziyor. Suriye’deki iç savaş başladıktan sonra 3 kez farklı bölgelere göç ettiklerini söyleyen Türkmen kadını Fatma, “Biz evimizi terk etmek istemiyoruz. Ancak çatışmalar ve bombardıman nedeniyle son 5 yılda 3 kez kaldığımız yeri değiştirdik. Her defasında her şeyimizi bırakıp ayrılmak zorunda kalıyoruz. Bu kez de yine her şeyimizi geride bırakıp evimizi terk etmek zorunda kaldık. Biz en kısa zamanda evimize Bayır Bucak Bölgesi’ne dönmek istiyoruzö dedi.

YARDIM DEVAM EDİYOR

Türk askerinin kontrolünde, bölgeye getirilen yardımlar Bayır Bucak bölgesinde Türk Kızılayı görevlileri tarafından sınırın karşısındaki Türkmenler’e dağıtılıyor. Bu çalışmalar da sözkonusu bölgeye geçen bir grup Türk gazeteci tarafından izlenip görüntelendi. Dağıtılan malzemeler arasında özellikle çadırlar, tıbbi malzemeler ve kıyafetler dikkat çekiyor.
Ayrıca Türk askeri de özellikle düşürülen Rus uçağının ardından bölgede teyakkuza geçmiş durumda. Askerin bölgedeki geniş güvenlik önlemi devam ediyor.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Cevap Yazın