Oyunu kaptıran Kerkük’ü kaptırır

Kerkük seçim bürosu önünde düzenlenen gösteriye, Türkmenlerin yanı sıra Araplar da katıldı.

AA muhabirine konuşan Ali Berberoğlu isimli Kerküklü, “Türkmenlerin başlattığı bu protestoya Araplar ve hatta Kürtlerin bir kısmı da katılıyor. Hep birlikte bu şaibeli seçimi protesto ediyoruz.” dedi.Kentteki bazı siyasi partilere halkın oyunu çalmayı yakıştıramadıklarını söyleyen Berberoğlu, “Seçim pusulalarının otomatik olarak değil normal şekilde yani elle sayılmasını istiyoruz. Aksi takdirde bu gösteriler durmayacaktır.” diye konuştu.

ORTAK AÇIKLAMA GELDİ

Irak’ın Kerkük kentinde Türkmenler ve Arap siyasetçiler, yaptıkları ortak basın açıklamasında, “seçimlere hile karıştırıldığı” iddiasıyla oy pusulalarının elle sayılmasını istedi.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, Kerkük’teki Türkmen ve Arapların seçimlere hile karıştırılmasına ilişkin tepkilerinin giderek büyüdüğüne işaret ederek, “Hileli seçimlerdeki Türkmen oyunu kolay kolay kimseye kaptırmayacağız.” dedi.

“Bugün oyunu kaptıran, yarın iradesini ve memleketini (Kerkük) kaptıracaktır.” diyen Salihi, Türkmenlerin haklı talepleri karşılanmadıkça dün başlatılan ve bugün devam eden gösteri, protesto ve grevlerin onların desteğiyle devam edeceğini vurguladı.