Şehit Şairlerimiz: Albay Sabah Karaaltun

Sabah KARAALTIN

Kerkük, 1956–2005

 Şehit Albay Sabah KARAALTUN, 1956 yılında Kerkük’te doğdu. Edebiyatçı şair tiyatro uyunucu bir solist olarak kültür yaşamına başladı. Öğrenimini Kerkük’te tamamladıktan sonra Musul Üniversitesi yönetim ve ekonomi bölümünü bitirdi. Yüksek lisans diplomasını almıştır. Daha sonra polis yüksek okuluna girmiş trafik teğmeni olarak Yüzbaşı rütbesine kadar bu görevde bulunmuş. Ve bu görevden emekliye ayılan aça busu bütün çalışmalarını kültür ve edebiyat dalında bırakmış, öğrencilik yıllarında sahne oyunculuğu ve folklor sanatı denemeleri olmuş, bu işi başarılı yürüten sanatçılardan biridir.

Okuduğu şarkı sözlerinin çoğunu kendisi yazmıştır. Sanatçımız Sabah Kara Altın, lise dönemi yıllarında kısa kısa şiir barçaları yazmakla adamlarını atmaya başlamış. Bağdat radyosu Türkmence bölümünden uzun bir süre trafik konusunda program sunmuş. Yani sıra Kerkük televizyonda çeşitli programlar hazırlamış sönmüştür, yazılarının bir çoğu Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yer almış. Irak edebiyatçalar birliği, tiyatro ve müzik federasyonu sendikası ve Arap birliği üyesi bulunun Sabah Kara Altının basılmış eserleri “yeni hayat” ve “bizim türkümüz” divanlarındı.

Bir süre serbest işlerde çalışan KARAALTUN, Saddam sonrası Kerkük Trafik polis Müdürü olarak tekrar göreve döndü. Çok aktif ve çalışkan, disiplinli ayrıca mesai arkadaşları tarafından sevecen tavırlarıyla da her kesin sevgisini kazanmıştı. ABD, güçleri tarafından Kerkük Valiliğinde tesisi edilen Federe Soruşturma bürosunda 4 Albaydan birisi olarak göreve getirildi.

Kısa bir süre bu görevde çalışan Albay Sabaha KARAALTUN; 3 Haziran 2005 Kerkük’te Şeyh Hüsamettin Camisinde Cuma namazından çıktıktan sonra makam arabasında güpegündüz halkın gözü önünde kimliği belirsiz kişiler tarafından acımasızca aracına ateş açılarak kafasın isabet ettiği 10’dan fazla aldığı kurşun sonucu olay yerinde hayatını kaybederek şehitler kervanına katıldı…

***

BİRDİR İKİ OLMAZ

Ben Iraklı Türkmen’im sözüm birdir iki olmaz

Hur geldim hur yaşarım yüzüm birdir iki olmaz

Elimde kâğıt kalem yazım birdir iki olmaz

Bu karanlık dünyada çözüm birdir iki olmaz

Ben Iraklı bir Türkmen’im yürek birdir iki olmaz

Bu yurdun kurbanıyız dilek birdir iki olmaz

30 devlet hükmetti çörek birdir iki olmaz

Köşk saraylar yaparız bilek birdir iki olmaz

Ben Iraklı Türkmen’im Irak birdir iki olmaz

Geceyi ışık eden çırak birdir iki olmaz

Bizde vatan sevgisi merak birdir iki olmaz

Toprağımdan ayrılmam firak birdir iki olmaz

Ben Iraklı Türkmen’im yolum birdir iki olmaz

Bizde birlik bozulmaz kolum birdir iki olmaz

Ben de insanoğluyum gülüm birdir iki olmaz

Allah’ın vadi gelse ölüm birdir iki olmaz

Ben Iraklı Türkmen’im bu can birdir iki olmaz

Damarlarımda gezen saf kan birdir iki olmaz

İslam’ın tek yasası Kuran birdir iki olmaz

Yüce Irak içinde Türkmen birdir iki olmaz

*** 

BEN ÖLDÜYSEM

Ben öldüysem güzelim, esrarım eşkar etme

Sana büyük sevgimi, sorsalar inkâr etme

Derdin Allah’tan başka, kimseye izhar etme

Ben öldüysem güzelim, esrarım eşkar etme

Ben öldüysem güzelim, sen yaşa sevdam yaşar

Seninle hayat güzel, aşkımdan gönlüm coşar

Gönlümde bir sevda var, inan ki dağlar aşar

Ben öldüysem güzelim, esrarım eşkar etme

Ben öldüysem güzelim resimlerini yırtma

Yazdığım şiirleri gülüm yerlere atma

Mezarımda ışık ol, güneş ol sakın batma

Ben öldüysem güzelim, esrarım eşkar etme

Ben öldüysem güzeli, mezarım sen bezet

Eğer suçum varsa boynumu et azat

“Karaaltın” bağırdı medet Allah’ım medet

Ben öldüysem güzelim, esrarım eşkar etme

***

GÜLSARI

Kırgızlı Yazar Cengiz AYTMATOV’a armağandır.

Aşka düştüm bir zaman

İçli kitap bir roman

Yara olsun armağan

Onun adı gül sarı

Yardı ömrümün varı

Bağa girdim gül derdim

Yolun sonuna vardım

Hiç kimse bilmez derdim

En sevdiğim gül sarı

Yardı ömrümün varı

 

Yarı yarı içmişem

Neşelerden geçmişem

Çiçeklerden seçmişem

Yâre verdim gül sarı

Yardı ömrümün varı

 

Dalgalansın bu sular

Seven yar beni bular

Aşkın gönlümde dolar

Her açanda gül sarı

Yardı ömrümün varı

 

Bir güzelin peşinde

Sarhoş oldum aşkında

Baharında kışında

Bırak açsın gül sarı

Yardı ömrümün varı

Sabah KARAALTIN

 

 

Önceki İçerikTürkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü
Sonraki İçerikABD ile Irak Nisan’da Stratejik toplantılara başlayacak
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.