Son dakika… Suriye rejim güçleri, ABD askerleri ve YPG ile çatıştı! 100’den fazla ölü var

Son dakika… Suriye rejim güçleri, ABD askerleri ve YPG ile çatıştı! 100’den fazla ölü var

Beşar Esad’a bağlı rejim askerleri ile Hizbullah militanları, ABD ve müttefiki YPG’li teröristlerin Deyr Ez Zor yakınlarındaki karargahına dev bir saldırı düzenledi. Bugüne kadar benzeri olmayan saldırının ardından çatışma çıktı, ABD 100’den fazla rejim askerinin öldürüldüğünü resmen açıkladı. Yerel kaynaklar, Amerikan savaş uçaklarının Esad güçlerini vurduğunu bildiriyor.

Rusya, ABD açıklamasından dakikalar sonra Beşar Esad güçlerinin öldürülmesini ‘saldırı eylemi’ olarak niteledi.

Türkiye’nin Afrin’e Zeytin Dalı harekâtı sürerken Suriye’nin bir başka noktasından büyük bir çatışma haberi geldi. ABD, işbirliği yaptığı terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’ye Beşar Esad güçlerinin Deyr ez Zor yakınlarında saldırı düzenlediğini duyurdu.

Fırat Nehri’nin doğusunda yer alan terör karargahına gerçekleşen büyük saldırının ardından taraflar çatışmaya girdi. Savaşın bir cephesinde ABD askerleri ile YPG’li teröristler vardı, diğer yanda ise rejim güçleri ile Hizbullah militanları.

ABD’nin resmi açıklamasında 500’den fazla rejim askerinin katıldığı saldırıda tanklar, toplar ve çoklu roket sistemleri kullanıldığı belirtildi. Çıkan çatışmada 100’den fazla rejim kuvveti öldürüldü.

Yerel kaynaklar ABD savaş uçaklarının Esad güçlerini vurduğunu bildiriyor.

Suriye devlet televizyonu da öğlen saatlerinde yaptığı açıklamada, ABD öncülüğündeki koalisyonun terör örgütü DAEŞ’le savaşan Esed yanlısı milisleri hedef aldığını belirtti.

İç savaşın yedinci yılını doldurmak üzere olduğu Suriye’de bugüne kadar bu çapta bir çatışma yaşanmamıştı.

Büyük çatışmayı uluslararası haber ajansları dünyaya ‘son dakika’ koduyla geçti.

Rusya’dan ilk açıklama!

Rusya, ABD açıklamasından dakikalar sonra Beşar Esad güçlerinin öldürülmesini ‘saldırı eylemi’ olarak niteledi.

Türkiye’nin karşı çıkmasına rağmen terör örgütü YPG ile birlikte hareket eden ABD, ilk kez rejim güçlerinin saldırısına uğramış oldu.

Bir diğer terör örgütü IŞİD’e karşı YPG’yi destekleyen Washington, bugüne kadar teröristlere sayısı 5 bini aşan TIR dolusu silah gönderdi. Bu silahlardan birçoğu şu an Zeytin Dalı harekâtında Türk askerine karşı kullanılıyor.

KAYNAK : MİLLİYET