Suriye’deki Türkmenlerin Bugünkü Konumu

Suriye’deki Türkmenlerin Bugünkü Konumu

Suriye’deki Türkmenlerin Bugünkü Konumu

Gamze Keleş

Asırlar öncesine dayanan bir kavmin tarihidir Suriye Türkmenleri…

Her ne kadar “Suriye’de Türkmen mi var ?” tepkisine maruz bırakılsalar da.

Hayır öyle 3-5 bin de değil, bildiğin 3,5 milyon Türkmen yaşarken biz bihaber!

Tarihi çok uzun zaman öncesine dayanan Türkmenler, Selçuklu Devleti döneminde bu coğrafyaya yerleşmiş, ata yurdu olarak benimsemişlerdir. Bölge, en verimli arazileri ile Türkmenlere kucak açmış böylelikle tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde geçimlerini sürdürmüşlerdir.

Selçuklu döneminde bir çok haçlı saldırısına karşı kalkan konumunda bulunarak öz kimliklerinden de asla taviz vermemişlerdir.

Lakin I. Dünya Savaş’ı sonrası alınan ağır darbeden Türkmenler de yara almış, ülkedeki sorunlar içten içe büyüyerek var olan düzeni yıkmıştır. Yıllarca anadilde konuşup yazan her bir soydaşımız kısıtlama altına alınmış isimlerine kadar benliğinden uzaklaştırmak için bütün yollar denenmiştir.

1 milyona yakın kandaşımız asimilasyondan kaçamamıştır…

Türk dilinde eğitim almak isteseler de arapça eğitimine tabi tutularak asimilasyona hız kazandırmak istemişlerdir. Bu durumun farkında olan Türkmen gençlerinden bir çogu okul hayatına son vererek sanayi yaşamına yönelmiştir. Bazıları ise Türkiye’ye gelerek eğitimlerine devam etmişlerdir. Kim bilir kaç tane aydın olacak gencimiz bu sistem yüzünden hayallerinden vazgeçmiştir..

Peki bugün Suriye’deki Türkmenlerin konumu nedir ?

Esat Rejimi Türkmenlere karşı iç savaş çıkartıp ülke refahının bozulmasına temel hazırlamışlardır. Bir de bunun sebebi Türkmenlermiş gibi suçlamışlardır. Oysa Kürt, Sünni, Alevi demeden herkesle kardeşçe yaşayan kandaşlarımız ellerinden özgürlükleri alınsa da yine karşı çıkamamış rejimin karşısında haksızlığa uğramışlardır. Öz vatanları bilip Ataların yerleştiği topraklarda göçmen, azınlık muamelesi görmüşlerdir.

Bugün Türk düşmanlarının ortak amacı kimliğimizi unutturup soyumuzu yok etmektir.

Bu geçmişte de böyle olmuş, bugün de böyle olmuş, gelecekte de böyle olacaktır. Cenk ile alamadıkları zaferi mankurtlaştırma yöntemiyle elde etmeye çalışıyorlar fakat sözün kısası “Harman dövmek keçinin işi değil.” demiş Atalarımız…

Türk’ün Şanından ötürü talihinde olan kara bulutlar,  Türkmenlerde büyük sıkıntılara yol açmış olsa da, gelenek ve adetlerine gönülden bağlı soydaşlarımız bir çatı altında bulunarak varlıklarını daha da çok güçlendiriyorlar.

Selam ve Dua ile…

 

Print Friendly, PDF & Email

Bir Cevap Yazın