Türk Halkı Dünyaya Demokrasi Dersi Verdi

Türk Halkı Dünyaya Demokrasi Dersi Verdi

Dr. Şemsettin Küzeci

Ağustos 2016’da Türkiye ‘de yapılacak olan Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) toplantısında Fethullah Gülen Örgütüne yakın çeşitli kademede askeri yetkililerinin uzaklaştırılacağı tahmin edilen hareketi önlemek ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ele geçirmek amacıyla Türk Ordusu içerisinde bir grup asker Darba girişiminde bulundu. Önce İstanbul’daki boğaz köprülerinin tek taraflı kapatılmasıyla başladı. Tüm Türkiye’nin başta ne olduğunu anlamaya çalışırken. T.C. Başbakanı Binali Yıldırım bir açıklama yaparak “Bu bir Asker Kalkışmadır”. Dedi. Daha sonra TRT1 Haber kanalını ele geçiren bir grup asker TRT sunucusu Tijen Karaş’a Yurtta Sulh Konseyi‘nin” zorla Darbe Bildirisini okuttular.

Cuma, 15 Temmuz 2016 tarihinde saat 22,00’de başlayan “Askeri Darbe” girişimi  İstanbul‘daki Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bir grup jandarma tarafından araç trafiğine kapatıldı. Ankara’da birçok jetin, şehirde alçak uçuşlar yaptığı gözlendi. Bu olaylardan sonra Ankara’daki Emniyet Müdürlüğü tüm personeli göreve çağırdı. İstanbul Bayrampaşa‘daki çevik kuvvet binasının girişine ise çok sayıda tank konuşlandırıldı. Bildiri’de: “Temel hak ve hürriyetler zedelenmiştir. Devletimiz ulusal ortamda hak ettiği itibarı yitirmiştir. Korkuya dayalı otokrasiyle yönetilen bir ülke haline getirilmiştir. Terör tırmanarak birçok masum vatandaşımızın ve güvenlik görevlilerimizin hayatına mal olmuştur. Bürokrasideki hırsızlık ve yolsuzluk ciddi boyutlara ulaşmıştır. Yüce Atatürk’ün önderliğinde kurulan TSK; yolsuzluğu engellemek, terörle mücadele yolu açmak, tüm vatandaşlarımız için laik, demokratik sosyal ilke üzerine oturan anayasa düzeni tesis etmek için, daha güçlü bir ilişki maksadıyla yönetime el koymuştur. Devletin yönetimi teşkil edilen Yurtta Sulh Konseyi tarafından deruh edilecektir. Meşruiyetini kaybetmiş siyasi iktidara görevden el çektirilmiştir. Tüm yurtta sıkıyönetim ilan edilmiştir, ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkmak yasaktır”.  Yukarıdaki metin sunuldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin e-posta adresinden tüm basın mensuplarına “Ülke Yönetimine Bütünüyle El Konuldu” şeklinde mesaj gönderildi. Ayrıca bu mesaj TSK‘nın internet sitesinden de yayınlandı. Bir grup asker Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı rehin alındı askeri kalkışmada bulunan bir grup asker tarafından. Ankara‘nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekât Eğitim Merkezi’nde patlama na geldi. Genelkurmay‘da silah sesleri duyuldu. Ardından Atatürk Havalimanı‘na tanklar ve zırhlı personel taşıyıcı araçlar gönderildi ve havalimanı yolu trafiğe kapatıldı. İstanbul ve Sakarya‘da protesto gösterisinde bulunan halka askerler tarafından ateş açıldı. İstanbul’da 2 kişi hayatını kaybederken Sakarya’da 8 kişi yaralandı. 1.Ordu komutanı Ümit Dündar Vekâleten Genelkurumay Başkanlığına atandı. Hükümet yetkilileri sokaktaki askerlere, verilen emirlere uymama ve kışlalarına geri dönme çağrısında bulundu.

Darbe Girişi Gelişmeleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halkı meydanlara davet etti ve “Kesinlikle bu darbecilerin başarılı olacağına inanmıyorum” açıklamasında bulundu. İstanbul‘un çeşitli semtlerinde ve diğer şehirlerde minarelerden gece boyu aralıklarla normal saatlerin dışında ezan ve sela okundu. Ardından halk darbe girişimine karşı meydanlarda emniyet müdürlükleri önünde toplanmaya çağrıldı.

Ankara‘da bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı, tüm personeline ateş açma yetkisi verdi. Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’na yapılan saldırı sonucu 17 polis hayatını kaybetti. Türksat kampüsünde görevli 2 personel de hayatını kaybetti. F-16’lar darbe girişimi yapanların elindeki Sikorsky‘i düşürdü. İstanbul 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk askerlere kışlalarına dönme çağrısı yaptı aksi takdirde hukuki işlem yapılacağını belirtti. Çerkezköy 3. Zırhlı Tugayı Darbe girişiminde bulunanlara karşı harekete geçti.

TRT’yi ele geçirmeye kalkışan 1’i rütbeli 4 asker vatandaşlar ve polis tarafından etkisiz hale getirildi.  Bursa İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş gözaltına alındı. Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne 4 adet bomba atıldı. Şeref Kapısı, Dikmen Kapısı ve ziyaretçi girişlerinin yapıldığı bölgede hasar oluştu. Rehin alınan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar‘ın kurtarıldığı duyuruldu. Darbe girişiminde bulunanlar Doğan Medya Center’ı ele geçirdi. Başbakan Binali Yıldırım darbecilerin askeri helikopter ve uçaklarının füzeyle vurulacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanMarmaris‘teki ayrıldığı bir otelin bombalandığını ve genel sekreterinin alıkoyulduğunu belirtti. Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişiminde bulunan bir generalin öldürüldüğünü söyledi. Ankara Gölbaşı Savcılığı, Ankara’daki çatışmalarda 42 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Boğaziçi Köprüsü‘nü ulaşıma kapatan 50 kişilik asker grubu teslim oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Ankara‘da 60 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.  754 TSK mensubu gözaltına alındı. 5 general, 29 albay görevden uzaklaştırıldı. Ankara Başsavcılığı, yüksek yargı üyeleri ile generalamiral ve subaylar hakkında gözaltı kararı verdi.  Genelkurmay Başkanlığından dışarıya çıkarılan tankbarikat amacıyla kurulan kamyonların olduğu bölgeye ateş açtı. EmniyetJandarma Genel Komutanlığı‘na yaptığı operasyonda 16 askerin ölü ele geçirildiğini ve yaklaşık 200 kişinin gözaltına alındığı açıkladı. Rehin durumdaki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Akıncılar Üssü‘ne düzenlenen bir operasyonla kurtarıldı.

Türk Halkından Dünyaya Demokrasi Dersi

Bu askeri darbe girişimi Türkiye’yi bir tek millet olarak ayakta durmaya sevketti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok akıllıca açıklamasında “Halkın Sokaklara ve meydanlara çıkmasına istemesi” tüm Darbacılara karşı bir güç oluşturdu. Halkı sabaha kadar sokak, cadde ve meydanlarda Demokratik bir şekilde Darbacı askerlere karşı durdu. Tekbir ve Allah ekber sesleriyle camile sürekli ezan okudu. Devletin Polisi ve diğer askeri kanatlarıyla halkın dayanışmasıyla asker teslim oldu.

16 Haziran ise Hayat normale döndü TBMM toplandı. 4 siyasi parti ortak bir basın bildirisine imza attılar. Halk tekrar sokaklara çıkarak “Demokrasi Bayramı” nı kutladır. Böyle Türkiye bir rahat nefes aldı. Ve hesaplaşmaya başlandı…

Önceki İçerikIrak Türkmen Cephesi Türkiye’deki Darbe Girişimi Şiddetle Kınandı
Sonraki İçerikKerkük’lü Şair Sadun Köprülü’nün Yıllanmış Çileleri
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019'dan itibaren... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 51 adet kitabı bulunmaktadır.