Türk Halkları Kongresi Gagauz Yerinde Toplandı

Türk Halkları Kongresi Gagauz Yerinde Olağanüstü Toplandı

                                                                          Dr. Şemsettin Küzeci

 Türk Halkları Kongresi’nin 2’si TC Başbakanlık TİKA – Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla 26-29 tarihleri arasında Moldova Cumhuriyeti Gagauz Yeri Özerk Bölgesi’nde düzenlendi. Gagauz Yeri’nin Kıpçak köyünde düzenlenen kongreye Türk Cumhuriyetleri, Türk Özerk Bölgeleri ve Türk Akraba Topluluklarından 30 civarında delege katıldı. Kongreni Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz Darbe Girişimi, Türkiye-Rusya İlişkileri ve Türk Halkları arasında Dostluk Köprüsünün inşa edilmesi gündem konularıyla toplandı.

Türk Halkları Kongresi

Kongre’nin Sabah oturumunda tek tek konuşan ülke ve topluluk temsilcileri Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi ve bu girişimin Türk dünyasına yansımaları masaya yatırıldı. Kongre 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı.  Sırasıyla Türk Halkları Kongresi Başkanı Edil Marlis Uulu,TİKA Moldova temsilcisi Canan Alpaslan, Moldova Cumhuriyeti Başbakanlık temsilcisi ve Kıpçak köyü Belediye Başkanı Oleg Garizan birer konuşma yaparak Kongrenin  olağanüstü toplanmasının nedenlerini ve önemine değindiler. Türkiye’ye yapılan 15 Temmuz Darbe Girişimini şiddetle kınadılar.

Türkiye’ye Tam Destek

Tüm konuşmacılar 15 Temmuz kalkışmasının Türkiye’ye karşı bir terör hareketi olduğunun altını çizerek, tüm dünya ülkeleri tarafından bu terör örgütüne dikkat edilmesine vurgu yaptılar. Farklı amaçlarla 170 ülkede okul açan FETÖ okullarının mutlaka kapatılmasının altı çizildi.

Kongrenin öğleden sonraki oturumunda Türkiye’den Kongreye katılan AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık FETÖ ile ilgili geniş ve kapsamlı bir şekilde katılımcıları bilgilendirdi. Örgütün bugüne kadar topluma ve kendi cemaatine nasıl Cennet vadettiğini açıkladı. Her ülke bundan sonra kendi güvenliğini garantiye almak isterse bu örgütü ülkelerinden uzaklaştırılmasını tavsiye etti. Başta ABD olmak üzer tüm ülkelerdeki okullarının kapatılması elzem olduğunu söyledi.

Kıpçak’ta Recep Tayyip Erdoğan Kreşi açıldı

TİKA tarafından desteklenen bir dizi projeler arasında çok önemli bir projeye daha imza atıldı. Yaklaşık nüfusu 15 bin olan Kıpçak köyü çocukları için bir Kreş tesisi etti.  Açılışını Gagauz yeri Bölgesi Başkanıi Türkiye’nin Moldova Büyükelçisi, Bursa Osman gazi Belediye Başkanı, AK İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık yaptı.  Ayrıca açılışa Türk Halkları Kongresi katılımcıları ve tüm Kıpçak halkı katıldı.

Kıpçak Köyü 225 Yaşında

Her yıl 28 Ağustos tarihinde Kıpçak köyünün kuruluş yıldönümü kutlanır. Bu yılda kutlamalar aynı heyecanlı gerçekleşti.  Öğle saatlerinden sonra mahalli sanatçıların konserleriyle başlayan kutlamalar her ne kadar yağmura maruz kaldıysa da çıkan güzel güneş tüm Kıpçak halkını ve misafirleri sevinç ve neşeyle sevindirdi. Havai fişekle devam eden kutlamalar Kapkaçlıların yüzündeki gülümsemeler ve sevinçlerin ifadesi üstün ve anlamaya değerdi.

ABD’den FETÖ’nün iadesi istendi

Kongrenin sonuç bildirgesi dışında FETÖ’nün iadesi için tüm katılımcılar imzalı olarak ABD’ye bir mektup gönderilmesi konusunda oybirliğiyle karar aldılar.  Bu mektup hem ABD’ye gönderilecek hem de her delege kendi ülkesinde kendi diline aktararak yayınlanmasını sağlanması tavsiye edildi.

Türk Halkları Kongresi Kararları

Türk Halkları Kongresi, yürürlükte bulunduğu yasal tüzüğüne uygun olarak; tüm dünya halklarının barış içinde yaşaması ve ülkelerarasındaki dostluk ilişkilerin pekiştirmesi amacıyla, gerçekleştirmiş olduğu Kurultay sonucunda aşağıda zikredilen şu Karar’ı onaylamış bulunmaktadır:

Türk Halkları Kongresi, yürürlükte bulunduğu yasal tüzüğüne uygun olarak; tüm dünya halklarının barış içinde yaşaması ve ülkelerarasındaki dostluk ilişkilerinin pekiştirilmesi amacıyla, gerçekleştirmiş olduğu Kongrenin sonuç bildirisinde aşağıda zikredilen Kararlar oybirliğiyle alınmıştır.

  1. Türkiye’nin 15 Temmuz, 2016 tarihinde demokratik değerleri koruma uğrunda vermiş olduğu kahramanca mücadelesini destekler ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhinde yapılan tüm yasadışı girişimleri şiddetle kınarız. FETÖ uluslararsı terör örgütü tarafından yapılan hain saldırı ve darbe girşimi sonucunda yaralananlara acil şifalar, şehit olanların yakınları ile tüm Türk Milletine başsağlığı dileriz.
  1. Darbe girişimi sırasında alçak ve devlet hainlerine cesurca karşı koyan Türkiye’nin lideri sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı kayıtsız ve şartsız desteklediğimizi beyan ederiz.
  1. Avrasya bölgesi ülke liderlerinin, Türkiye örneğinde görüldüğü gibi, bulunduğu ülkelerde vatan hainlerini yetiştirmekle meşgül olup, “Sebat” adıyla bilinen eğitim kurumlarından kaynaklanan tehlikeye ve sözkonusu eğitim kurumlarının bulunduğu 170 ülkede teşekkül olunabilecek facialara dikkat buyurmalarını önemle arz ederiz.
  1. Avrasya bölgesel liderleri olan Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu başta olmak üzere, tüm bölge ülkelerinin yakınlaşmasını tam olarak desteklemekteyiz. Bu doğrulta, Avrasya entegrasyonunun sağlanması amacıyla tüm alanlarda işbirliğin arttırılması için çağrıda bulunmaktayız.
  1. Dünyanın birçok bölgesinde sistemli olarak kaos yaratan, milyonlarca insanı kanlı savaş ve açlık trajedisini yaşamalarına neden olan ve aynı zamanda Lübnan, Mısır, Irak, Suriye, Afganistan gibi ülkelerin yok olmasına sürekleyen ABD başta olmak üzere, birçok ülkelerin sömürgecilik politikası ile destabilize amaçlı hareketlerini şiddetle kınıyoruz.
  1. Avrasya bölgesinde bulunan tüm ülke liderlerine, gelecek nesle parlak geleceğin sağlanması amacıyla, din ve ırk ayırımı yapılmaksızın, Avrasya entegrasyonu sürecini engelleyici hareketlerde bulunmaması; kardeşliğin, beraberliğin, barışın, istikrarın ve güvenliğin pekiştirilmesi yönünde gerekenlerin yapmaları için çağrıda bulunuyoruz.
  1. Türk Halkları Kongresi, 2016-2017 yılları için bir Yol Haritası’nı hazırlamış bulunmaktadır. Sözkonusu Yol Haritası programına uygun olarak, Türk Halkları Kongresi 2016-2017 tarihleri sürecinde Türkiye ile Rusya arasında ilişkilerin pekişmesi amacıyla ilgili bölge ve ülkelerde aktif propaganda faaliyetlerini yürütecek ve Türkiye Cumuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında bir “Dostluk Köprüsü” misyonunu üstlenecektir.
  1. Türk Halkları Kongresi’nin gelecek kurultay yerinin tespiti ile ilgili çalışmaları yapma yetkisi Türk Halkları Kongresi Liderleri Konseyi’ne verilmiştir.
  1. Türk Halkları Kongresi’nin tüm üyleri ilgili bölgelerde işbu Kararların yerine getirilmesi için gereken faaliyetlerin yapılmasını tavsiye eder.

Önceki İçerikTSK’dan DAEŞ’e Operasyon
Sonraki İçerikNevruz Çiçekleri Antolojisi Gagauzya’da tanıtıldı
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.