Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Sanayi ve Madenler Bakanı Menhel Aziz El-Habbaz ve Heyetiyle Görüştü

Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İki Ülkenin Üretim Alanlarında İş Birliğinin, Yeni ve Daha Dinamik Bir Dönemi Beraberinde Getirmesi Temennisinde Bulundu. Türkiye; sanayii, üretim, teknoloji alanlarındaki iş birliklerini yakın komşuları ile geliştirmeyi sürdürüyor. Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye giden Sanayi ve Madenler Bakanı Menhel Aziz El-Habbaz ile bir araya geldi. İkilinin görüşmesi Türkiye ve Irak’ın başta sanayi, teknoloji ve ticaret konularında yeni iş birliklerinin geliştirilmesine yönelik oldu.

Türkiye ile Irak’ın tarihi ve akrabalık bağları olan iki ülke olduğuna dikkati çeken Varank, “Dış politika alanında birlikte hareket etmek istiyoruz. Aramızdaki ticaret hacmi ciddi bir rakamda ve ticaret dengesine baktığımızda aslında dengeli bir ticari ilişkimizin olduğunu görüyoruz. Irak bizim 4. büyük ihracat ve 5. büyük ithalat ortağımız. Bugün 17,3 milyar dolarlık ticaret hacmimiz var. Karşılıklı ekonomik ilişkilerimizi gözeterek ve yatırımlarımızı artırarak Türkiye ile Irak arasında daha güzel sayfalar açmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 55 Iraklı firma için yatırım teşvik belgesi düzenlediklerine dikkati çeken Varank, bunu yeterli görmediklerini ve Iraklı şirketleri Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını sözlerine ekledi.

El-Habbaz ise iki ülke arasındaki tarihi bağların çok güçlü olduğuna dikkati çekerek, hükümetler arasındaki ilişkilerin pekişmesi yönünde ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Bölgede Türkiye gibi stratejik bir ortağa ihtiyaçları olduğunun altını çizen El-Habbaz, Türkiye’den kendi ülkelerinde sanayi, teknoloji, inşaat ve sağlık alanları başta olmak üzere yatırım yapılabilecek anlarda destek beklediklerini söyledi.