Türkmeneli Gazetesi 22 Yaşında

Türkmeneli Gazetesi 22 Yaşında

Dr. Şemsettin Küzeci

Irak Türkmen Cephesi hal lisanı olan Türkmeneli Gazetesi 22 yaşını ayak bastı. 24 Haziran 1994 yılında Erbil’de yayın hayatına başlayan Türkmeneli bugüne kadar çok badireler atlattı. Hele hele Erbil’de Kürt idaresi altında 2003’e kadar yayın yaptığı yıllar bölge şartları Türkmenlere karşı uygulanan politikalar karşısında var gücüyle direnmiştir. 1994-2003 yılları arasında Erbil’de Türkmen kardeşlerimiz tarafından çıkarılan bu gazete gerçekten de büyük bir mücadelenin göstergesidir. O gün o arkadaşlar  canlarını hiçe sayarak gazetenin haftalık çıkmasına vesile oldular. O döne gazetede görev alan tüm dostlarımız birer kahraman misali dimdik ayakta durdular. Geçmişte onlar olmasaydı bugün bu gazete olamazdı.. Geçmişteki şartlar çok çok zor şartlar idi. Tümünü en içten duygularımla saygıyla selamlıyorum.

2003- 2016 yılları arasında Türkmeneli gazetesi farklı farklı kadroyla ayakta durmaya çalıştı. Kerkük ve Türkmen bölgelerinde varlığını gösterip Kardaşlık ve Yurt gazetesinden sonra 3. en süreli yayın olarak adını altın harflerle tarihe yazdı. Gazetenin içeriği konusunda her ne kadar eleştiriler varsa da ancak bölge şartları bu gibi yayın politikasına müsaade ediyor. Mütevazi bir kadro ile Arapça ve Türkçe yayınlanan gazete arşiv konularının yerine  güncel konulara yer verirse daha da makbule geçer. Bir de her sayıda bir şahsiyetler (siyasetçi, Sanatçı, Sivil Toplum Örgütü Başkan ve ya üyeleri, Kadın ve genç teşkilatlardan biriyle) röportaj yapılırsa daha da ilgi çekeceğine inanıyorum.

1997-2003 Yılları arasında ITC Türkiye Temsilciliğince Türkmeneli gazetesi başta Türkiye olmak üzere Azerbaycan, İran, Mısır, Avrupa, ABD, Kanada ve Avustralya’ya kadar dağıtılırdı. Bugün gazetemiz yalnız Türkmeneli sınırları içerisinde okunuyor. Ancak Internet üzerinden bazı Türkmen wep siteleri bu eksikliği tamamlıyor. Gazetenin yayınladığı P dosyasında dijital ortamda da okunuyor.

22 Yaşına ayak basan gazetemizin kadrosuna yürekten selam ve teşekkürler ederiz ki, Türkmen varlığını ayakta tutmaya çalışıyor. Her ne kadar bir siyasi partinin yayın organı ise de tüm Türkmen elinin sesi olarak yayın yapmaktadır. Nice yıllara…

Önceki İçerikSALİH MÜSLİM’İN KERKÜK’TE İŞİ NE?
Sonraki İçerikTürkmeneli Dernekleri Federasyonunun Bildirisi
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.