Türkmeneli’ni Ağlatan Adam: “Sami Yusuf Tütüncü”

 Vefatının 9. Yılı Anısına

Türkmeneli’ni Ağlatan Adam: “Sami Yusuf Tütüncü”

Dr. Şemsettin Küzeci

Şair, edebiyatçı ve işadamı Sami Yusuf Tütüncü, mütevazı Türkmen bir ailesinin çocuğu olarak 10 Ekim 1957 tarihinde Kerkük –Piryadi Mahallesi’ nde doğdu.

Kerkük’ün Debbağ Ailesine mensup olan Sami, baba mesleği tütüncülük olduğu için kendisi de şiir’de soyadını Tütüncü olarak kullandı.

Henüz 2 yaşındayken Kerkük Katliamı, yaşadığı topraklarda patlak verdi. Katliamın birinci gününde evinin 4 merdiveninden düşerek bir ayağı kırıldı. Katliam nedeniyle doktoralara zamanında ulaştırılmayan Tütüncü, sakat kalarak bir ayağı ömür boyu felç oldu. Dostlarının yardımı, arkadaşlarının desteği ve teşvikiyle ilkokula Musalla Mektebi’nde başladı. İlkokulu beşinci sınıfa kadar tamamladı. Ailesinin yaşadığı değişik sıkıntılar yüzünden eğitimini bırakıp iş hayatına atıldı.

Sami Tütüncü, Kerkük Şehitleri Köprüsü’nün başında bulunan babasının dükkânında işe başlar. Babası bir araba kazası sonucu vefat edince, dükkânın işi kendisine kalır. Arkalarında gözü yaşlı asil bir anne, kardeşleri İbrahim ve Cezmi birlikte gece gündüz çalışarak, güler yüzlü, tatlı sözü, üstün zekâsı ve alçak gönüllülüğüyle müşterilerinin sevgisini kazanarak hem ailesinin geçimini sağladı hem de Kerkük’ün önde gelen Türkmen işadamlarından biri oldu. Tütüncü evli olup; Yusuf, Ülkem, Özlem ve Yurdal adında 4 çocuk babasıydı.

Gençliğinden beri milli duygular içerisinde hareket eden Tütüncü, Şehit Rüştü Muhtaroğlu, MehmetKorkmaz, Halit Şengül, Muazzam Kasapoğlu, ErşatSalihi, Sadun Köprülü, Kasım Kazancı, Necmettin Kasap ve diğer mücadeleci arkadaşları ile birlikte Kerkük Kurtuluş Ordusu teşkilatında yer almıştır. Teşkilatların lojistik sorumlusu olarak bilinmekteydi. 1980 yılında Türkmen Kurtuluş Ordusu üyesi suçlamasıyla dikta rejim tarafından tutuklandı. Dava arkadaşları gönül rahatlığıyla kimi idam sehpasını kimi de 10 yıldan 20 yıla kadar hapse mahkûm edilerek Tütüncü’nün dışarıda kalmasını uygun gördüler ve onu dile vermeyerek, serbest bırakılmasını sağladılar.

Sami Tütüncü edebiyata çocukluğundan beri başladı. Önce hoyrat daha sonra şiir ve zaman zaman da düz yazı denemeleriyle edebiyat dünyasına merhaba dedi. Türk edebiyatçılarından: Faruk Nafiz Çamlıbel, Namık Kemal, Kerküklü Mehmet İzzet Hattat, Abdüllatif Benderoğlu ve Salah Nevres gibi şairlerin şiirlerinden ilham alarak şiir dünyasına farklı bir duyguyla atıldı. Tütüncü, şiirlerini vatan, doğa ve Allah sevgisiyle “İnsanların gözyaşları, gariplerin yurtlarına özlemleri, yoksulların sofrası ve sevdikleri için” yurt gazetesi, kardaşlık ve birlik sesi dergilerinde yazardı.

Sami Tütüncü,  1987’de Irak Edebiyatçılar ve Yazarlar Birliği’ne1994 yılında Arap Edebiyatçılar Birliği’ne kabul edildi. 1997 yılında “İki Gönül” adında ilk şiir kitabını Şemsettin Küzeci ile ortaklaşa İstanbul’da yayınladı. 2000 yılında “Gönlümüm Ezgileri” ikinci şiir kitabını kendi imkânları ile Kerkük’te ve son eseri “Mahpus Duygular” şiir kitabını 2011 yılında Ankara’da yayınladı. ‘Gönlümün Ezgileri’ şiir kitabı Enver HasanMusa tarafından Arapçaya; Muhammet Sabır Mahmut tarafından da Kürtçeye çevrildi. Irak, Türk dünyası şairleri arasında tanınan Sami Tütüncü, Türkiye ve Azerbaycan’da önemli antoloji ve ansiklopedilerde yer aldı. “Şiir,  normal bir ateş; şair de normal bir insan değil. Şiir bir başka evrendir;  her insan bu evrende yaşayamaz.”  diyor, Şair Sami Tütüncü

Sami Tütüncü, 2003 yılında Kerkük’te kurulan Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği’ne üye oldu. Aynı yılda merkezi Azerbaycan’da bulunan Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Irak Temsilcisi görevine seçildi. 2005 yılında Irak Türkleri Derneği Ankara Şubesi tarafından çıkarılan Kerkük Dergisi’nin Kerkük Temsilciliği’ni yaptı. 31 Aralık 2011 tarihinde Kerkük’te vefat etti.