TÜRKMENLER BAĞDAT’TA TOPLANDI

Irak Parlamentosunda Türkmen Bakan, Bakan Vekili, Millet Vekili ve Türkmenlerin önde gelen yöneticileri Bağdat Filistin Meridyen Oteli’nde bir araya geldiler.

Toplantı Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Dr. Aydın Beyatlı’nın açılış konuşması ile başladı, Beyatlı konuşmasında Irak’ta çok zor şartlar altında mücadele veren Türkmen Parlamenterlerine başarılar dileyerek teşekkür etti, ancak son dönemlerde Türkmen toplumuna yapılan haksızlık ve katliamlar karşısında Ulusal ve Uluslararası mahfillerde daha aktif olunması hayatı önem arz ettiğini söyledi. Yurt dışındaki Türkmen Kuruluşların Avrupa Birliği ve Irak’a komşu ülke Parlamentolarına Türkmenlere karşı yok etme politikaları ve Türkmenlerin vizyonunu anlatmak üzere Türkmen Deklarasyonu üzerinde tartışıp önemli sonuçlara varılmış bu yıl içinde yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur.

Toplantıya ITC Başkanı Erşat Salihi ,Türkmen Millet Vekilleri Sayın Muhammed Taki El-Mevla, Niyazi Mimaroğlu, Hena Asgar, Turhan Müftü, Muzaffer Arslan, Hasan Özmen, Jale Neftçi, Fevzi Ekrem Terzi, Feyha Zeynelabidin, Casim Muhammed Cafer, Bakan Vekili Emir Beyatlı, Bağdat Meclis Üyesi Erkan Hasan Aziz, Eski Bakan Yardımsısı Muhammed Hurşit ve Muhammed Ömer Kazancı ve çok sayıda Türkmen şahsiyetler katılmıştır.